Meilės jausmą atpažįstame puikiai. Tačiau ar žinome, kaip jis atrodo iš vidaus? Kas atsakingas už šį nepaprastą jausmą? S. Ortigue su kolegomis pavyko pažvelgti į įsimylėjusiųjų smegenis ir nupiešti meilės žemėlapį.
Naujausių tyrimų duomenimis, tam, kad būtų patiriama ši magiška būsena, išvien veikia net 12 skirtingų smegenų sričių. Ne itin romantiškai pavadintos tokios smegenų sritys kaip dorsolateralinis vidurinis kaktinis vingis, juostinio vingio priekinė dalis ir tokios cheminės medžiagos kaip nervo augimo faktorius (NFG), dopaminas ir oksitocinas vienu metu diriguoja meilės simfonijai. Nors dauguma emocijų teorijų meilę apibrėžia kaip elementarią, bazinę emociją, iš tikrųjų tai nėra tiesa,- teigia S. Ortigue. Meilė apima įvairių emocijų puokštę, motyvaciją siekti tikslo, kūno įvaizdį, pažinimą ir vertinimą.
Mokslininkai funkciniu rezonansu fiksavo į mylimojo ar partnerio nuotrauką žiūrinčių įsimylėjėlių smegenų aktyvumą. Palyginus aistringų įsimylėjėlių , besąlygišką ir motinišką meilę jaučiančių stebėjimo duomenis, nustatytos už romantinę meilę atsakingos smegenų sritys. Aistringai įsimylėjusių žmonių smegenyse užfiksuotas padidėjęs aktyvumas uodeguotojo branduolio bei kiauto srityse, susijusiose su dopamino - cheminio junginio, atsakingo už euforijos jausmą bei apdovanojimą - gamyba. Taip pat pastebėtas aktyvumas užpakalinėje Amono rago dalyje, atsakingoje už atmintį ir minčių asociacijas, bei srityse, tvarkančiose emocijas ir apdovanojimą. Smegenų centrų, atsakingų už baimės ir nerimo jausmus, aktyvumas įsimylėjus sumažėja. Nustatyta, kad jaučiant aistringą meilę, suaktyvėja keli skirtingi smegenų centrai, atsakingi už motyvaciją, emocijas, apdovanojimą, socialinį pažinimą, dėmesį ir savivaizdį. Jaučiant romantinę meilę išskiriama daugiau cheminių medžiagų - dopamino, oksitocino, adrenalino, vazopresino. Dopaminas siejamas su euforijos jausmu, motyvacija, motorika, troškimu, priklausomybe, adrenalinas - su padidėjusiu dėmesingumu, pagarėjusia trumpalaike atmintimi, hiperaktyvumu ir tikslingu elgesiu.tik Įtalų mokslininkai matavo ką tik įsimylėjusių asmenų nervų augimo faktorius (NFG) konsentraciją kraujyje ir pastebėjo, kad ji buvo daug didesnė nei kitų asmenų grupės. Kuo intensyvesni romantiniai santykiai, tuo ši konsentracija kraujyje didesnė. Padidėjęs streso hormono kortizolio kiekis siejamas su stresu užmezgus naujus santykius; vazopresino pagausėjimas - su seksualiniu susijaudinimu ir potraukiu priešingai lyčiai. Sumažėjęs serotonino kiekis atsakingas už perdėtas ir įkyrias mintis apie mylimąjį.
Ar tai reiškia, kad įsimylime ne širdimi, o smegenimis? Tai sudėtingas klausimas, tačiau, mano nuomone, smegenimis. Vis dėl to nereikia nuvertinti ir širdies, nes ji taip pat iš dalies atsakinga už šį protcesą.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą